Fundacja AI LAW TECH przy współpracy z Microsoft i NIZP-PZH podjęła działania w zakresie opracowania raportu dotyczącego wykorzystania AI w sektorze zdrowia. W raporcie znajdziemy charakterystykę obecnych możliwości zastosowania metod AI w danym sektorze oraz perspektywy i koncepcje rozwoju w kolejnych latach.
Celem projektu jest zebranie w jednym miejscu opinii czołowych specjalistów, lekarzy, ludzi nauki i biznesu na temat możliwości stosowania sztucznej inteligencji w medycynie.
Prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz dr Paweł Morkisz wprowadzą nas temat sztucznej inteligencji, opisując klasyfikację dostępnych metod oraz zasady działania tej technologii.
Przedstawione zostaną rozwiązania z kardiologii (dr n. med. M. Tomala), radiologii (lek. med. P. Czuma) czy otolaryngologii (prof. dr hab. P. H. Skarżyński). Profesor Zbigniew Nawrat opowie o robotach medycznych, dr Alicja Turczyk o sztucznej inteligencji w opiece nad starszymi, a dr Ł. Bruski o zarządzaniu podmiotem leczniczym. Dzięki Joannie Szyman dowiemy się, jak w praktyce wykorzystuje się sztuczną inteligencję w chirurgii onkologicznej, a dr hab. Justyna Ożegalska-Trybalska przybliży ocenę technologii medycznych (HTA). Poznamy też konkrety związane z wdrażaniem AI w wyrobach i urządzeniach medycznych – dr Magdalena Wicher.
Przedstawiciele NIZP-PZH (dr hab. Grzegorz Juszczyk, lek. med. Stefan Bogusławski, Piotr Burliński) opowiedzą o zastosowaniach AI w zdrowiu publicznym, w szczególności w kontekście kontrolowania epidemii oraz wyzwaniach ograniczających wykorzystanie tej technologii.
Dr Ireneusz Wochlik wraz z dr Jarosławem Bułką przygotowali kompleksowy przegląd obszarów sektora zdrowia, w których wdrażana jest sztuczna inteligencja. Jako praktycy, opisali proces wdrażania tej technologii oraz wyszczególnili trudności, jakie trzeba pokonać aby skutecznie wykorzystać rozwiązania AI w tej branży.
Ponadto, poruszone zostaną kwestie etyczne i prawne – regulacje rozwiązań AI w Polsce i UE (mec. R. Bieda, mec. M. Wróblewski) oraz wyzwania prawne AI w medycynie (dr A. Sieradzka).
Kluczowym punktem Raportu będą rekomendacje – subiektywne opinie i zalecenia Autorów oraz studia przypadków przygotowane przez Tomasza Jaworskiego, które stanowić będą przegląd konkretnych rozwiązań stosowanych przez konkretne podmioty w Polsce i na świecie.
Jesteśmy dumni z efektów tej pracy i nie możemy się doczekać, aż zaprezentujemy efekty. Pełny Raport będzie dostępny już w czerwcu.